«مردم در روی زمین برای کامیاب شدن یک چیز کم دارند و آن اعتماد به یکدیگر است؛ ولی این دانش برای کسانی که قلبی کوچک و روحی پست دارند و جز قانون سود شخصی هیچ قانونی نمی شناسند، دسترس پذیر نیست.» فارس پورخطاب هراتی

والاترین کاربرد نویسندگی این است که آزمون را به دانایی فرارویاند! ایگناتسیو سیلونه

۱۴۰۲ اسفند ۲۳, چهارشنبه

به آرش باریک واژه به واژه!

امروز بامداد درست بسان بازرگانان ورشکسته ی دورانی دورتر که همه ی کشتی های شان در دریا را یکجا از دست داده یا راهزنان کالاهای گرانبهای بار شتر و اَسترشان را ربوده باشند با تلخکامی از خواب بیدار شدم و با آنکه رفته رفته بهتر شدم، همچنان نشانه هایی از آن مانده بود تا آنکه گفته های سخنگوی «وزارت برونمرزی روسیه»: «بانو زاخارووا» درباره ی «جو بایدن» یا همانا «پرزیدنت بادبادی»، لبخندی بر لبم نشاند و به خنده ی از ته دل انجامید؛ با خود گفتم: به آرش باریک واژه به واژه!

درود بر این بانوی نکته سنج و سرِ زباندار!

ب. الف. بزرگمهر   ۲۳ اسپند ماه ۱۴۰۲ 

***

سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه در واکنش به گزارش آمریکایی ها درباره ی عملکرد "خرابکارانه" رسانه های روسی گفت:
«اگر رسانه ها می خواستند پرتوری ناخوشایند (منفی) از «ایالات متحد» بیافرینند، سخنرانی های جو بایدن، مهترجمهور این کشور را شبانه روز پخش می کردند.»

در گزارشی که پیش تر از فرماندهی جنوبی «ایالات متحد» پخش شد، آمده بود که «ایالات متحد» به کار رسانه های روسی در آمریکای لاتین از آن میان، «اسپوتنیک موندو» و «برگرفته از «آرتی» ( RT) چون کوششی برای ناتوان کردن بهره مندی های «واشنگتن» در آن سامان می نگرد.

زاخارووا در کانال تلگرامی خود نوشت:
«اگر روسیه یا هر رسانه دیگری بخواهد پرتوری ناخوشایند از واشنگتن بیافریندد، برای گزارش‌ها یا نوشتارهای گواهمند (مستندها) نمی پرداخت؛ تنها [همین بس که] سخنرانی‌های بایدن را ۲۴ ساعته پخش ‌کنند.»

گزیده ای برگرفته از «چوب دو سر گُه»   ۲۲ اسپند ماه ۱۴۰۲ (با ویرایش و پارسی نویسی درخور از اینجانب؛ افزوده های درون [ ] نیز از آنِ من است.  ب. الف. بزرگمهر)

هیچ نظری موجود نیست:

برداشت و بازنویسی درونمایه ی این تارنگاشت در جاهای دیگر آزاد است. خواهشمندم، خاستگاه را یادآوری نمایید!
از «دزدان ارجمند اندیشه و ادب» نیز خواهشمندم به شاخه گلی بسنده نموده، گل را با گلدان یکجا نربایند!

درج نوشتارهایی از دیگر نویسندگان یا دیگر تارنگاشت ها در این وبلاگ، نشانه ی همداستانی دربست با آنها نیست!