«مردم در روی زمین برای کامیاب شدن یک چیز کم دارند و آن اعتماد به یکدیگر است؛ ولی این دانش برای کسانی که قلبی کوچک و روحی پست دارند و جز قانون سود شخصی هیچ قانونی نمی شناسند، دسترس پذیر نیست.» فارس پورخطاب هراتی

والاترین کاربرد نویسندگی این است که آزمون را به دانایی فرارویاند! ایگناتسیو سیلونه

۱۳۹۹ اسفند ۱۶, شنبه

کار زیر سر اینگلیش هاس

پاسخ یواشکی از زبان رفیق دود و دَم رهبری به آن میرزابنویس*:
شما جانم بسیار تند می روید. خودتان می بُرّید و خودتان هم می دوزید. ذَرّه ای هم به اَنبری که در میان آن گرفتار شده ایم، عنایت نمی کنید که اگر فرمایشات رهبر مُعَظَّم، پیش ترها تنها باعث سردرگمی مُقَلّدین و دیگر پیروان ایشان از آن میان، خود من می شد، از زمانی به این سو، شخصِ شخیصِ خودشان هم از فرمایشات خود دچار سوء تفاهم می شوند. دشواری از من سرچشمه نمی گیرد. من، تنها رفیق دود و دَم رهبری هستم. چنانچه ایشان از بادنجان خوشش بیاید، ما هم خوش مان می آید؛ وگرنه، چشم دیدن بادنجان را هم نداریم! این است که به همان شیوه ی مرسوم گذشته و حال می گویم:
کار زیرِ سرِ اینگلیش هاس

انشاء الله مطلب دستگیرتان شد و بیش از این مُصَدَّع اوقات ما نشوید.

ب. الف. بزرگمهر   ۱۶ اسپند ماه ۱۳۹۹

* آقای علی اکبر ولایتی می گوید: «آنچه که رهبر معظّم انقلاب مشخص کردند به برخی از آن عمل شد و به برخی از آن عمل نشد. رهبر انقلاب از اوّل به قضیه‌ مکانیسم ماشه راضی نبودند و خلاف‌نظر ایشان انجام شد. حتماً درصورت برگزاری مذاکرات بعدی، باید این مکانیسم به‌عنوان یک اصل غیرمنطقی کنار گذاشته شود.»

سوال اولی که پیش می آید، این است که دقیقا به کدامیک از شروط نه‌گانه رهبر انقلاب عمل شد؟ مگر رهبری معظم نفرمودند برجام خسارت محض بود و طرف مقابل به هیچکدام از تعهدات خود عمل نکرد؟ چرا خود را موظف می‌دانید به هر صورت نظر رهبری را تحریف کنید؟

ثانیا لگد زدن به لاشه بدبوی برجام که هنرنیست‌. اگر هنر و فهم دیپلماسی داشتید، چرا پیش از این تمام قد از برجام حمایت کردید؟ اگر رهبری با مکانیسم ماشه مخالف بودند، چرا جنابعالی به عنوان مشاور ایشان تا به امروز سکوت کردید و مخالفت نکردید؟ حالا که تشت رسوایی برجام از بالای بام افتاده، یادتان آمده که برجام معایبی هم داشته؟

آن زمانی که می‌گفتید اگر برجام نبود، جنگ می شد و فضا را برای خسارت محض مهیا کردید به این فکر نکردید که مکانیسم ماشه هرچه باشد از جنگ بهتر است؟

ثالثا به فرض که مکانیسم ماشه نبود، آیا دیگر برجام مشکلی نداشت؟ بقیه تعهدات یک طرفه برجامی چطور؟ بتن ریختن در رآکتور اراک چطور؟ بازرسی های بی حد و حصر چطور؟ تعهدات فرابرجامی چطور؟ آیا خلاصه کردن کل معایب برجام در مکانیسم ماشه معنایی جز تأیید برجام منهای مکانیسم ماشه دارد؟

رابعا مگر قرار است دوباره مذاکره کنیم؟ از کدام مذاکره صحبت می‌کنید؟ آیا دوباره برای تحمیل مذاکرات جدیدی به میدان آمده اید؟ شما مشاور رهبری هستید یا مشاور روحانی؟

برگرفته از «رجا»   ۲۵ دی ماه ۱۳۹۹ (با ویرایش درخور، تنها در نشانه گذاری ها از اینجانب: ب. الف. بزرگمهر)

هیچ نظری موجود نیست:

برداشت و بازنویسی درونمایه ی این تارنگاشت در جاهای دیگر آزاد است. خواهشمندم، خاستگاه را یادآوری نمایید!
از «دزدان ارجمند اندیشه و ادب» نیز خواهشمندم به شاخه گلی بسنده نموده، گل را با گلدان یکجا نربایند!

درج نوشتارهایی از دیگر نویسندگان یا دیگر تارنگاشت ها در این وبلاگ، نشانه ی همداستانی دربست با آنها نیست!