«مردم در روی زمین برای کامیاب شدن یک چیز کم دارند و آن اعتماد به یکدیگر است؛ ولی این دانش برای کسانی که قلبی کوچک و روحی پست دارند و جز قانون سود شخصی هیچ قانونی نمی شناسند، دسترس پذیر نیست.» فارس پورخطاب هراتی

والاترین کاربرد نویسندگی این است که آزمون را به دانایی فرارویاند! ایگناتسیو سیلونه

۱۳۹۹ مرداد ۱۸, شنبه

ما مسوولین باید شبانه روز بدویم و بودجه ی وزارتخانه ها را به گلوی شما سرازیر کنیم! ـ بازانتشار

میلیاردها میلیارد دلار و نه ریال و تومانِ خاک بر سر، می چاپند و در بانک های کشورهای امپریالیستی و هر جای دیگری انباشته می کنند؛ جبران آن چاپیدن ها بر دوش توده های بخت برگشته ی مردم ایران می افتد که گویا چون در یک نمونه، ۹۸ درصد بودجه ی وزارتخانه ای را در گلو فرو می برند به خرموش های دلسوز بدهکارند! (گزارش زیر)

رییس «کمیسیون [نامور به] آموزش و تحقیقات مجلس شورای فرمایشی»، در جایی از گفتگویش با اشاره به «دارایی‌های زیاد» وزارت آموزش و پرورش و بایستگی پدیداری «یک معاونت اقتصادی» در آنجا بشیوه ای گوش آشنا که همه ی نشانه های لاپوشانی چیزی گُنده را دربردارد، می گوید:
«مصوبه داشتیم برای تغییر کاربری و ایجاد ارزش افزوده؛ اما واقعیت این است که تاکنون آموزش و پرورش اراده‌ای در این زمینه نداشته است.» (گزارش زیر) و من ناخودآگاه، گفتگوی پندارآمیز زیر در ذهنم جان می گیرد که شاید در یکی از نشست ها با یکی دو تن از وزیران «دولت زهدان اجاره ای» یا با خود آخوند پفیوز امنیتی: حسن فریدون روحانی شده، انجام پذیرفته و رییس «کمیسیون» یاد شده بگونه ای انتقادآمیز، پیشنهاد زیر را برای گشودن گره کار و زایش ارزش افزوده در میان می نهد:
چرا ما جوانان و زنان مان را برای کار به «آنتالیا» بفرستیم؟! بجای آن و قرارداد بستن با ترک ها (دولت ترکیه)، «آنتالیا» را بیاوریم همینجا. مگر دست خودمان چلاق است در همینجا «آنتالیا» بسازیم؟ نمونه های آن را هم که در مشهد و اینا داریم ... خوبی دیگر این کار هم تاراندن همه ی کسانی است که دست در دست دشمن، بلای جان مان شده و هر روز امنیت ملی مان را به خطر می اندازند. تغییر کاربری که بشود، همه شان درخواهند رفت و گرهی که تاکنون با دندان باز نمی شد به آسانی آب خوردن باز می شود ...

مرگ بر گروهبندی های خرموش های کلان دزدِ همدست و همچشم در چاپیدن توده های مردم ایران!

سرنگون باد رژیم پوشالی اسلام پیشگان فرمانروا بر میهن مان!

ب. الف. بزرگمهر  ۱۳ اَمرداد ماه ۱۳۹۸


زیرنویس تصویر:
از گفته های محمدمهدی زاهدی، رییس «کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای فرمایشی خرموش های اسلام پیشه»:
«بودجه آموزش و پرورش در خوشبینانه‌ترین حالت تا ۹۸ درصد، صرف حقوق و مزایا می‌شود و ۲ درصد برای سایر فعالیت‌ها باقی می‌ماند.» ، برگرفته از «تسنیم»  ۱۲ اَمرداد ماه ۱۳۹۸

***

پشت‌پرده ادعای اجرای «رتبه‌بندی معلمان» از زبان رئیس کمیسیون آموزش مجلس

محمدمهدی زاهدی در برنامه تلویزیونی پرسشگر با موضوع چالش‌های پیش روی وزیر آینده آموزش و پرورش اظهار‌ کرد:
آموزش و پرورش وزارتخانه‌ای نیست که هر فردی بتواند زیر بار مسئولیت آن برود.

وی افزود:
بودجه آموزش و پرورش در خوشبینانه‌ترین حالت تا ۹۸ درصد، صرف حقوق و مزایا می‌شود و ۲ درصد برای سایر فعالیت‌ها باقی می‌ماند.

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با اشاره به کسری پانزده هزار میلیارد تومانی آموزش و پرورش در سال جاری گفت:
اکنون کسری بودجه آموزش و پرورش ده هزار میلیارد است که اگر پنج هزار میلیارد پاداش پایان خدمت بازنشستگان ۹۷، حق الزحمه امتحانات، حق التدریس‌ها و ... را به آن بیفزاییم به پانزده هزار میلیارد تومان می‌رسد.

زاهدی ادامه داد:
نظام رتبه‌بندی را باید پیاده کنیم که آن هم هزینه‌هایی دارد؛ ساماندهی اموال، املاک و دارایی‌های آموزش و پرورش نیز وضعیت نابسامان و نابهنجاری دارد و یک چالش است که وزیر بعدی باید به آن بپردازد.

وی با اشاره به اینکه «بانک قرض‌الحسنه فرهنگیان» باید ایجاد شود، گفت:
مهران مدیری سریالی به نام هیولا ساخته که روی مباحث صندوق ذخیره و بانک سرمایه تمرکز دارد و می‌خواهد سوءاستفاده مفسدین را روایت کند؛ این یک طنز است؛ اما در واقع تلخندی را به تصویر کشیده است.

چهارده هزار میلیارد برای مقاوم‌سازی صد و بیست هزار کلاس درس نیاز است

زاهدی ادامه داد:
صد و بیست هزار کلاس درس، نیازمند مقاوم‌سازی و بازسازی است که حداقل چهارده هزار میلیارد تومان پول می‌خواهد؛ هنوز کلاس کانکسی، خشت و گلی و کپری داریم. در استان‌های زیادی اینگونه است؛ حتی در استان مرکزی هم چنین مدارسی وجود دارد.

زاهدی با بیان اینکه آموزش و پرورش دارایی‌های زیادی دارد و حتما لازم است یک معاونت اقتصادی بوجود بیاید و اینها را سامان دهد، گفت:
مصوبه داشتیم برای تغییر کاربری و ایجاد ارزش افزوده؛ اما واقعیت این است که تاکنون، آموزش و پرورش اراده‌ای در این زمینه نداشته است.

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با اشاره به‌ چالش‌های کلان تعلیم و تربیت گفت:
اجرای سند تحول، منوط به تهیه برنامه زیرنظام‌هاست که قرار بود ظرف یکسال آماده شود. امید است تا پایان تابستان تهیه و کامل شود. همچنین معلم، محور سند تحول است.

آیین‌نامه استخدام حق‌التدریسی‌ها در دولت معطل است

وی درباره کمبود معلم عنوان‌کرد:
امسال شصت هزار و تا پنج سال دیگر، سیصد و شصت هزار بازنشسته خواهیم داشت؛ چگونه باید جبران کرد؟ قانون معروف به ماده ۱۷ را برای بکارگیری نهضتی‌ها، مربیان پیش دبستانی و حق‌التدریسی‌ها تصویب کردیم. جای تعجب است که چندماه است آیین‌نامه آن در دولت مانده است. تابستان باید اینکار انجام شود تا مهر ماه کمبود معلم نداشته باشیم.

اینگونه با فرهنگیان بازی نکنید!

زاهدی ادامه داد:
نظام رتبه‌بندی، دو جنبه دارد؛ ‌یک جنبه ی آن اقتصادی است؛ شش سال قبل طرحی به مجلس رفت و آقای انصاری، رئیس سازمان اداری استخدامی مخالفت کرد و گفت که دولت بنا دارد لایحه جداگانه‌ای ظرف شش ماه بدهد؛ اما از آن زمان، شش سال گذشته است! اخیراً سخنگوی دولت اعلام کرده، رتبه‌بندی را اجرا می‌کنند. کجا تصویب شده و با چه مکانیسمی؟ منزلت و کرامت معلمان را چه؟ نباید با جامعه فرهنگیان اینقدر ساده برخورد کنیم؛ چند سال پیش هم که مبلغی به حقوق فرهنگیان اضافه کردند و نام آن را رتبه‌‌بندی گذاشتند، گفتم که اینگونه با فرهنگیان بازی نکنید.

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه امکان اجرای رتبه‌بندی ظرف دو ماه وجود ندارد، افزود:
لایحه باید به مجلس بیاید؛‌ ممکن است دولت بخواهد خودش اجرا کند؛ آیا این امر نیاز به قانون ندارد؟ حتما نیاز دارد.

زاهدی با اشاره به برخی چالش‌های دیگر پیشِ ‌روی وزیر آینده اظهار‌ کرد:
هدایت تحصیلی بحث مهمی است؛ چرا باید همه بخواهند به رشته تجربی بروند و پزشک شوند؟! حذف کنکور و مقابله با مافیای کنکور که توانسته در برخی ارکان آموزش و پرورش نفوذ کند، احیای فعالیت‌های پرورشی، توجه به آموزش مهارتی، توجه به دانشگاه فرهنگیان و نحوه پذیرش مدارس سمپاد از دیگر موارد مهم است.

وی درباره «تراز مشترک» کنکور سراسری برای داوطلبان نظام قدیم و جدید نیز گفت:
این سؤال را باید از سازمان سنجش مطرح کنید؛ اما در همین حد بگویم که داوطلبان نگران نباشند. واقعا سازمان سنجش برنامه‌ریزی کرده که عدالت کامل برقرار شود.

زاهدی درباره زمان معرفی وزیر پیشنهادی به مجلس نیز گفت:
در آستانه آغاز سال تحصیلی جفاست که آموزش و پرورش وزیر نداشته باشد. برنامه ریزی‌ها در تابستان انجام می‌شود. سرپرست دارد دلسوزانه موارد را دنبال می‌کند؛ ولی باز هم سرپرست، قدرت وزیر را برای همه پیگیری‌ها ندارد.

برگرفته از «تسنیم»  ۱۲ اَمرداد ماه ۱۳۹۸

بختی برای ویرایش همه سویه ی این گزارش نداشتم و تنها در نشانه گذاری های بگونه ای چشمگیر شلخته، ناگزیر به ویرایش آن ها شدم.   ب. الف. بزرگمهر

هیچ نظری موجود نیست:

برداشت و بازنویسی درونمایه ی این تارنگاشت در جاهای دیگر آزاد است. خواهشمندم، خاستگاه را یادآوری نمایید!
از «دزدان ارجمند اندیشه و ادب» نیز خواهشمندم به شاخه گلی بسنده نموده، گل را با گلدان یکجا نربایند!

درج نوشتارهایی از دیگر نویسندگان یا دیگر تارنگاشت ها در این وبلاگ، نشانه ی همداستانی دربست با آنها نیست!