«مردم در روی زمین برای کامیاب شدن یک چیز کم دارند و آن اعتماد به یکدیگر است؛ ولی این دانش برای کسانی که قلبی کوچک و روحی پست دارند و جز قانون سود شخصی هیچ قانونی نمی شناسند، دسترس پذیر نیست.» فارس پورخطاب هراتی

والاترین کاربرد نویسندگی این است که آزمون را به دانایی فرارویاند! ایگناتسیو سیلونه

۱۳۹۲ بهمن ۱۱, جمعه

شیب، تند است یا کند؟!


به دو گزارش زیر اندکی باریک شوید؛ یکی از آن ها دربردارنده ی سخنان «حسن آقا»ست که پیرو شتاب بخشیدن به رهنمودها و از این پس باید گفت: دستورهای «صندوق بین المللی پول» و «بانک جهانی» و دیگر مهره های ریز و درشت اقتصاد سرمایه داری امپریالیستی، شیب تندی در افزایش بهای بنزین پیش بینی نموده  و دیگری، گفته های وزیر اقتصاد وی است که چهره اش، نشانه هایی از «آدمیان کرومانیون» (تا اندازه ای همدوره ی «نئاندرتال» ها) را دربر دارد و کوشیده تا از تیزی و بُرش سخنان رییس خود، اندکی هم شده بکاهد.

... و من بر پایه ی «نگره ی نسبیت انیشتین» چنین می انگارم که هر دو درست می گویند! زیرا، بستگی به این دارد که در کجای شیبِ هرم اجتماعی ایستاده، نشسته، لمیده یا زمینگیر باشی! اگر جایی در بالای شیب لمیده باشی، بیگمان شیب را چندان تند و ترسناک نمی بینی؛ ولی، اگر در پایین آن ایستاده باشی، وضع بگونه ای دیگر است؛ از آن بدتر، هنگامی است که در تهِ شیب اجتماعی، زمینگیر شده باشی؛ در آن صورت، دیگر باید «اَشهد»ت و «غزل خداحافظی» را با همدیگر بخوانی!

ب. الف. بزرگمهر    ۱۱ بهمن ماه ۱۳۹۲


***

روحانی: شیب تندی در افزایش قیمت برخی کالاها مثل بنزین خواهیم داشت / نظارت مجلس به نفع پیشرفت کشور است

رییس‌جمهور در نشست دولت و مجلس گفت:
در مواردی که به حوزه تولید ارتباط چندانی ندارد، همانند بنزین، شیب تندتری در افزایش قیمت‌ها خواهیم داشت.

روحانی:
شیب تندی در افزایش قیمت برخی کالاها مثل بنزین خواهیم داشت/ نظارت مجلس به نفع پیشرفت کشور است

حسن روحانی، رییس‌جمهور ... در نشست مشترک دولت و مجلس که در بهارستان برگزار شد به سخنرانی پرداخت.

در همین رابطه، سکینه عمرانی نماینده مردم سمیرم، در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، با اشاره به سخنرانی رییس جمهور در این نشست گفت:
«رییس جمهور در این جلسه عنوان کرد که ما به دنبال تعامل با مجلس و خواهان نظارت مجلس هستیم؛ چرا که این موضوع آرامش کشور را به دنبال داشته و موجب پیشرفت می‌شود.»

وی افزود:‌
«رییس جمهور اظهار داشت که برخی گروه‌ها دلسوزانه درخواست می کردند که فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها را با توجه به شرایط فعلی کشور اجرا نکنیم؛ اما ما سعی می‌کنیم در ارتباط با بحث تغییر قیمت‌ حامل‌های انرژی در مواردی که در امر تولید دخالت دارند، شیب ملایمی را داشته باشیم تا مانعی بر سر راه تولید ایجاد نشود؛ اما در مواردی که به حوزه تولید ارتباط چندانی ندارد، همانند بنزین، شیب تندتری را در افزایش قیمت‌ها خواهیم داشت.»

«خبرگزاری فارس»    نهم بهمن ماه ۱۳۹۲


***

شیب افزایش قیمت حامل‌های انرژی ملایم خواهد بود / تدوین بسته سیاستی بانکی، ارزی و تجاری

وزیر اقتصاد با تاکید بر اینکه بسته جامع سیاستی پولی، مالی، تجاری و بانکی را تدوین کرده‌ایم، گفت:
«شیب افزایش نرخ حامل‌های انرژی ملایم خواهد بود.»

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، علی طیب‌نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی در حاشیه همایش جهت‌گیری‌های اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهارداشت: به نظر می‌رسد پس از روی کار آمدن دولت جدید تعامل بسیار مثبت و نزدیکی با مجلس داشته است؛ دولت تعهداتی در قبال مجلس داشته و به نحو احسن ادا کرده که به عنوان مثال لایحه بودجه سال 1393 کل کشور به موقع تقدیم مجلس شورای اسلامی شد.

وی ادامه داد: در مقابل هم مجلس همکاری‌های نزدیکی را با دولت داشته که از همکاران خوبمان در مجلس شورای اسلامی تشکر می‌کنیم که لایحه بودجه دولت به نحو احسن و در موعد مقرر و به شکل مطلوبی در کمیسیون تلفیق رسیدگی شد که کمترین انحراف و تغییری را در آن شاهد بودیم.

طیب‌نیا گفت: تغییراتی هم که در لایحه بودجه داده شده جهت تکمیل و به صورت مناسب بوده که امیدوارم در صحن علنی مجلس شورای اسلامی انسجام درونی لایحه بودجه باقی بماند که قطعاً با زمینه همکاری گذشته دولت و مجلس این هدف محقق شود.

وزیر امور اقتصاد و دارایی در ادامه تاکید کرد: ما ارتباط بسیار نزدیکی را با مجلس برقرار کردیم، مواردی که دغدغه مشترک مجلس و دولت است در کارگروه‌های کارشناسی با حضور نمایندگان مجلس و اعضای دولت و کارشناسان بخش خصوصی مورد بررسی قرار می‌گیرد؛ زمانی که مراحل کارشناسی و لوایح به نحو مناسب ارائه شود، تفاهم هم در صحن علنی مجلس هم به دست می‌آید تا زمینه بروز اختلافات احتمالی به حداقل ممکن برسد.

وی افزود: فضای کنونی بسیار استثنایی و کاملاً بی نظیر است و همه ما، چه مجلس و چه دولت از این فضای دوستانه استفاده کنیم تا اهداف و آرمانهای نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران عملیاتی شود.

وی درباره موضوع افزایش نرخ حامل‌های انرژی تاکید کرد: آنچه مسلّم است براساس قانون و براساس نیازهای ساختاری جامعه، قیمت حامل‌های انرژی باید اصلاح شود اما با توجه به شرایط حال حاضر و آنچه همه به خوبی مطلع‌اند، افزایش قیمت حامل‌های انرژی می‌تواند تاثیر منفی در تورم و رکود داشته باشد. بنابراین دولت مجبور است بسته سیاستی خود را طوری تنظیم کند که حداقل آثار سوء را در کنار حداکثر مزایا از هدفمندی داشته باشیم.

طیب‌نیا تاکید کرد: یکی از پیش‌بینی‌هایی که دولت در این خصوص کرده، شیب افزایش قیمت حامل‌های انرژی ملایم باشد به گونه‌ای که یک شوک و تکانه اقتصادی که چندان شرایط مناسبی نیست، وارد نکنیم.

وی ادامه داد: خرسندیم از اینکه دولت در کاهش بار تورمی موفق بوده به طوری که نرخ تورم 3.5 درصد ماهانه را به نیم درصد کاهش بدهیم که حاکی از برنامه‌ریزی‌های دولت برای کاهش رشد تورم است.

طیب‌نیا با اشاره به اینکه جلوگیری از رشد تورم یکی از پیش‌نیازهای اجرای هدفمندی یارانه‌ها است، گفت: با توجه به شرایط رکودی که کماکان در کشور وجود دارد، دولت شیب قیمت افزایش حامل‌های انرژی را ملایم انتخاب کرده است و معتقدیم نرخ حامل‌های انری با شیب ملایم به نرخ هدف حرکت کند و در دوره چند ساله آثار منفی را به حد اقل ممکن برسانیم.

طیب‌نیا گفت: در کنار آن بسته‌های سیاستی پولی، ارزی و مالی و بانکی و تجاری بصورت کاملاً هماهنگ تنظیم کرده که در مرحله هدفمندسازی یارانه‌ها دچار تورم یا مشکلات ناشی از تغییرات نرخ ارز نشویم.

طیب‌نیا تاکید کرد: تامین سرمایه‌در گردش واحدهای تولیدی و شرایط اصلاح قیمت حامل‌های انرژی و همینطور شرایط سیاسی مناسب آماده شده که بسته سیاستی کامل در جامعه را به اجرا بگذاریم تا هم از منافع هدفمندسازی یارانه‌ها برخوردار شویم و هم آثار و تبعات آن را به حداقل ممکن برسانیم.

خبرگزاری فارس    ۱۰ بهمن ماه ۱۳۹۲


هیچ نظری موجود نیست:

برداشت و بازنویسی درونمایه ی این تارنگاشت در جاهای دیگر آزاد است. خواهشمندم، خاستگاه را یادآوری نمایید!
از «دزدان ارجمند اندیشه و ادب» نیز خواهشمندم به شاخه گلی بسنده نموده، گل را با گلدان یکجا نربایند!

درج نوشتارهایی از دیگر نویسندگان یا دیگر تارنگاشت ها در این وبلاگ، نشانه ی همداستانی دربست با آنها نیست!