«مردم در روی زمین برای کامیاب شدن یک چیز کم دارند و آن اعتماد به یکدیگر است؛ ولی این دانش برای کسانی که قلبی کوچک و روحی پست دارند و جز قانون سود شخصی هیچ قانونی نمی شناسند، دسترس پذیر نیست.» فارس پورخطاب هراتی

والاترین کاربرد نویسندگی این است که آزمون را به دانایی فرارویاند! ایگناتسیو سیلونه

۱۳۹۷ مهر ۲۸, شنبه

بفرمایید اندرون! قدم تان روی چشم و چال ما!

بفرمایید اندرون!* ما ایرانیان مردم مهمان نوازی هستیم. قدم تان روی چشم و چال ما! باریک تر بگوییم اگر در پی چشمی تازه هستید یا یکی از آخشیج های بدن تان دردمند شده و خوب کار نمی کند، برای تان فراهم خواهیم کرد. ما به لطف چهل سال فرمانروایی اسلام به اندازه ای مهمان نواز شده ایم که حتا آماده ایم قلب مان را هم از سینه درآوریم و در سینی پیشکش تان کنیم. نوزاد هم اگر بخواهید، هم تر و تازه ی آن را داریم و هم پیشفروشی می کنیم. اگر دنبال هماغوشی با خواهران و مادرمان هستید، شرم تان نشود! رُک و پوست کنده بگویید تا همراه با گرفتن اتاق یا سوئیت در مهمانسراهای مان، پیشکش تان کنیم. رهبر عظیم الشان مان بجز فرمایشات چند روز پیش شان درباره ی رسیدن به دروازه های فرهنگ ایرانی ـ اسلامی که رونوشت بسیار بهتری از درِ باغ سبزی است که شاه ایران زیر همین نام منهای اسلام وعده داده بود، پیش تر نیز آنگاه که دشمنان بر سر خورد و برد عراقی ها در خوزستان و سایر جاها هیاهو بپا کرده بودند، یواشکی که دشمن از آن بویی نَبَرد، چیزهایی در این مایه به رییس جمهور محترم و هموندان یکی از دیگری پاکدست دولت شان فرموده بودند:
حال که برادران، زهدان های ننه شان را نیز به کمپانی های چندملیتی اجاره می دهند، چه اشکالی دارد برادران عراقی و سایر بلاد مسلمین نیز از مزایای ایران ارزان بهره مند شوند؟!

خوب! ما بر بنیاد همین فرمایشات با نگرشی که خود را از چارچوب های پیشین رها نموده، درها را بیش تر گشوده ایم تا همه از خوبی های ایران اسلامی بهره مند شوند. ما همه ی شما را از برادران عرب و شام و تازیان عربستان گرفته تا اروپایی و آمریکایی و هر ناکجاآباد دیگری در این جهان خاکی به یک چشم می نگریم:
بفرمایید اندرون! قدم تان روی چشم و چال ما!

ب. الف. بزرگمهر   ۲۸ مهر ماه ۱۳۹۷

* خوشامدگویی با گویشِ مردمِ قزوین

***

درج نشدن مهر ویزای ایران در پاسپورت گردشگران اروپایی عملیاتی شد

رئیس انجمن دفاتر مسافرتی کشور گفت: باتوجه به اینکه برخی از کشورهای اروپایی دغدغه درج نشدن مهر ویزای ایران در پاسپورتشان داشتند، در حال حاضر این موضوع برای آنها عملیاتی شد.

حرمت‌الله رفیعی (رئیس انجمن دفاتر مسافرتی کشور) درباره درج نشدن مهر ویزای ایران در پاسپورت گردشگران خارجی به خبرنگار ایلنا گفت: این موضوع برای برخی از کشورهای اروپایی که دغدغه درج نشدن مهر ویزای ایران در پاسپورتشان را داشتند، عملی شده است. چراکه باتوجه به تحریم‌ها این نگرانی برای برخی ایجاد شده بود که اگر مهر ایران در پاسپورت آنها زده شود؛ از مراودات آنها با آمریکا جلوگیری خواهد شد.

وی افزود: البته باید بگویم که این موضوع هنوز تاثیری در کار ما ایجاد نکرده و سبب افزایش ورود گردشگران خارجی به ایران نشده است چراکه هیچ‌وقت این موضوعات تاثیری آنی نمی‌گذارد و با گذر زمان خود را نشان می‌دهد. دلیل این موضوع هم این است که گردشگران همیشه برای سفر به ایران از مدت‌ها قبل برنامه‌ریزی خود را انجام می‌دهند. در نتیجه باید گفت که تاثیر درج نشدن مهر روی پاسپورت گردشگران نیز چند ماه طول خواهد کشید.

رئیس انجمن دفاتر مسافرتی کشور در بخش دیگری از صحبت‌هایش درباره وضعیت نهایی آژانس‌های مسافرتی که درخواست خودتعلیقی داده بودند، اظهار داشت: بعد از درخواست این دفاتر، کمیته خودتعلیقی وارد عمل شد و ما مطالبات آنها را در دو بخش به آنها ارائه دادیم که بخشی از آن به سازمان هواپیمایی کشوری و بخشی دیگر به سازمان میراث فرهنگی مربوط می‌شد. به‌ این‌ترتیب طی یک روز با جناب عابدزاده (رئیس سازمان هواپیمایی کشوری) و جناب مونسان (رئیس سازمان میراث فرهنگی کشور) جلساتی برگزار شد و مطالبات آژانس‌ها در آن مطرح شد.

وی در پایان گفت: در نهایت تقریبا ۵۰ درصد مطالبات آژانس‌ها برطرف شده و بقیه مطالبات هم در اختیار سازمان میراث فرهنگی و هواپیمایی کشوری نبوده است. به‌علاوه این موضوع یکی دیگری از مشکلاتی که داشتیم این بود که نرخ‌ بلیت‌ها بر حسب دلار ۱۴ هزار تومان محاسبه می‌شد که بلافاصله دستور آن داده شد تا از این پس بر مبنای دلار ۸ تا ۹ هزار تومان محاسبه شود.

«ایلنا»   ۲۶ مهر ماه ۱۳۹۷

بختی برای ویرایش این گزارش نداشتم.   ب. الف. بزرگمهر

هیچ نظری موجود نیست:

برداشت و بازنویسی درونمایه ی این تارنگاشت در جاهای دیگر آزاد است. خواهشمندم، خاستگاه را یادآوری نمایید!
از «دزدان ارجمند اندیشه و ادب» نیز خواهشمندم به شاخه گلی بسنده نموده، گل را با گلدان یکجا نربایند!

درج نوشتارهایی از دیگر نویسندگان یا دیگر تارنگاشت ها در این وبلاگ، نشانه ی همداستانی دربست با آنها نیست!