«مردم در روی زمین برای کامیاب شدن یک چیز کم دارند و آن اعتماد به یکدیگر است؛ ولی این دانش برای کسانی که قلبی کوچک و روحی پست دارند و جز قانون سود شخصی هیچ قانونی نمی شناسند، دسترس پذیر نیست.» فارس پورخطاب هراتی

والاترین کاربرد نویسندگی این است که آزمون را به دانایی فرارویاند! ایگناتسیو سیلونه

۱۴۰۲ اسفند ۱۸, جمعه

نگران نباشید؛ ما از فرزندان شما گوشت دم توپ خواهیم ساخت ـ بازپخشش

نوشته ای جامانده از کسی که خودش نیز هر از گاهی از خود جا می ماند

می گویید کار و باری در کار نیست؛ جوانانِ بیکار چگونه زناشویی کنند و فرزند بیاورند، هنگامی که خودشان نیز سربار پدر و مادرشان هستند؟! خوب! ما بسیار نیازمند سربازان حرفه ای هستیم. آقازاده های مان که سربازی نمی روند و پدران مسوولشان نیز سرگرم راست و ریس (ریست) کردن آیین نامه هایی برای قانونی کردن آنند؛* ولی شما نگران نباشید؛ ما از فرندان شما گوشت دَمِ توپ اسلام خواهیم ساخت و حتا اگر جایی بارگاه امام یا امامزاده ای نیست، خودمان آن را می سازیم. تا آنجا که به عرض این حقیر رسانده اند، رد پای این امامزادگان تا آن سر جهان در شهر نیویورک و اینا هم پیدا شده است. مگر نمی گویید جوانان از پیدا نکردن کار و گرسنگی و اینا خود را می کشند؟ خوب! حال که خود چنین می خواهند، چه بهتر که در راه اسلام خود را بکشتن دهند که هم اَجر اُخرَوی دارد و هم ثواب دنیوی برای بازماندگان شان در این جهان فانی!

از زبان «کیر خر مادر بخطای نظامِ خرموش پرور»:  ب. الف. بزرگمهر   ۱۱ فروردین ماه ۱۴۰۰

https://www.behzadbozorgmehr.com/2021/03/blog-post_285.html

* امیرحسین قاضی ‌‌زاده هاشمی، دستیار رییس مهستان خرموش های اسلام پیشه در گفتگویی رسانه ای در برنامه ی «جهان آرا» از «پشم و شیشه ی» خرموش ها گفت:
«سربازی اجباری باید جمع شود. سربازی باید حرفه ‌ای شود. مجلس در این زمینه طرح دارد که باید با ستاد کل به توافق برسیم ... این طرح در مجلس پیشنهاد شده و باید این اراده در ستاد کل نیز بوجود بیاید و باید نگاه به خدمت سربازی در ایران تغییر کند.»

بنیاد داده ها برگرفته از «اسپوتنیک» به تاریخ ۱۴ بهمن ماه ۱۳۹۹ با اندک ویرایش، پارسی و بازنویسی درخور از اینجانب است.  ب. الف. بزرگمهر 

***

ارتباط تصویری جمعی از مداحان با رهبر انقلاب در سالروز میلاد حضرت زهرا

[زن در اسلام، چه از لحاظ ارزش‌های الهی و چه از لحاظ ارزش های انسانی، نیمی از مرد است و کَاَنَّهُ تخم چپ مرد هم بشمار نمی رود.]

در خجسته سالروز میلاد حضرت فاطمه‌ی زهرا سلام‌الله‌علیها، رهبر انقلاب اسلامی صبح امروز (چهارشنبه) در نشست تصویری با جمعی از مداحان اهل‌بیت علیهم‌السلام، حضرت صدیقه طاهره را تجسم عالی‌ترین مفاهیم اسلامی درباره زن، مادر و همسر دانستند و گفتند: در دیدگاه اسلامی قوی‌ترین پایه تربیت فکری و روحی انسان در کانون خانواده قرار دارد و در این کانون است که زمینه رشد واقعی زن در عرصه‌های مختلف فراهم می‌شود.

ایشان همچنین بر لزوم حفظ ادب اسلامی در سخن گفتن و پرهیز از بدزبانی و بدگویی علیه یکدیگر در فضای رسانه‌ای و مجازی، تأکید کردند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تبریک میلاد حضرت زهرا سلام‌الله‌علیها و بزرگداشت مقام زن و مادر و همچنین سالروز ولادت امام خمینی(ره) و دهه مبارک فجر، به ابعاد شخصیتی حضرت زهرا و نقش برجسته ایشان به‌عنوان دختر گرامی و غمگسار پیامبر اسلام(ص) و همچنین همسر و هم‌تراز حضرت علی علیه‌السلام و مادر چهار خورشید درخشان و سرسلسله نسل پیامبر عظیم‌الشأن اسلام اشاره کردند و گفتند:
آن حضرت در دوران زندگی خود با فراز و نشیب‌ها، آزمون های بی‌نظیر و محنت‌های متعددی مواجه شدند اما در همه عرصه‌ها همچون همسرداری، مادری، مدیریت خانه، تربیت فرزندان، جهاد فی سبیل الله، امر به معروف و نهی از منکر، عبادت و بندگی خدا، و اخلاص در اوج بودند و نشان دادند یک زن می‌تواند به رتبه‌ی عالی عصمت برسد.

ایشان، حضرت زهرا و حضرت علی و فرزندان گرامی آنان را نمونه عالی یک خانواده اسلامی دانستند که الگوبرداری از همراهی، همدلی، اخلاص و مجاهدت آن بزرگواران می‌تواند جامعه اسلامی را به اوج برساند.

رهبرانقلاب اسلامی افزودند: برخی اوقات دل‌ها در بعضی از امور مضطرب می‌شوند اما نباید پریشان شوند زیرا رشحات آن مودّت و همراهی و مجاهدت‌های خالصانه اهل‌بیت در نظام جمهوری اسلامی نیز کاملاً مشهود است که فراگیری روحیه بسیجی، خدمات بی‌نام و نشان شهدای هسته‌ای، تلاش‌های گروههای جهادی و هزاران گروه جوان در عرصه‌های فرهنگی و علمی و همچنین صحنه‌ها و جلوه‌های زیبای گروههای پرستاری و پزشکی در قضیه کرونا، در واقع پیروی از همان نقشه جامع است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به تفاوت بنیادین دیدگاه اسلام و غرب در مقوله زن، افزودند:
نگاه اسلام و جمهوری اسلامی به زن، نگاه تکریم و احترام است درحالی‌که نگاه رایج غرب، نگاه کالایی و ابزاری است. [حتا وقتی برادر مسلمانی زنش را به باد کتک می گیرد با تکریم و احترام بروی وی دست دراز می کند. همین مقوله را غربی ها آنگونه که باید و شاید، نفهمیده اند.]

ایشان خاطر نشان کردند:
در اسلام، زن و مرد از لحاظ ارزش‌های الهی و انسانی تفاوتی ندارند. البته در کنار وظایف مشترک، هریک از زن و مرد وظایف ویژه‌ای هم دارند و به همین علت است که خداوند متعال ترکیب ساختمان جسمی آنها را متناسب با این وظایف ویژه آفریده است. [به همین دلیل، مهم ترین وظیفه ی زن، زاییدن بچه است. خوب! البته در همینجا روشن می شود که آنچه درباره ی نبودن تفاوت های انسانی میان مرد و زن عرض کردیم، بیش تر شوخی کوچکی بود که ناخودآگاه بر زبان مان لغزید؛ وگرنه، همانطور که می دانید زن در اسلام، چه از لحاظ ارزش‌های الهی و چه از لحاظ ارزش های انسانی، نیمی از مرد است و کَاَنَّهُ تخم چپ مرد هم بشمار نمی رود.]

رهبر انقلاب اسلامی تأکید کردند: ما به نگاه اسلام افتخار می‌کنیم و در مقابل نگاه غرب به زن و سبک زندگی، سراپا اعتراض هستیم.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به تبلیغات غربی‌ها مبنی بر اینکه اسلام و حجاب اسلامی مانع رشد زن می‌شود، گفتند:
این یک دروغ واضح است و دلیل بارز خلاف واقع بودن آن، وضعیت زنان در جمهوری اسلامی است. [زن در زیر چادر به  اندازه ای از آزادی برخوردار است که می تواند شرمگاهش را برای مدت زمان مشخصی که شریعت مقدس شتری آن را معین فرموده به هر مرد مسلمان بفروشد و از این راه درآمد کسب کند؛ همین که هم اکنون، الی ماشاء الله در سرتاسر ایران می بینید؛ حتا پیشرفت بجایی رسیده که شمار هر چه بیش تری از جهانگردانِ عاقل تر از ولگردی در تایلند و فیلیپین و اینا دست می کشند و به ایرانگردی روی آورده و می آورند. البته در  این زمینه، کار با برخی اشکالات شرعی نیز روبروست که تنی چند از روحانیون تراز اول جهان اسلام در حال کار برای برطرف کردن آن هستند. شاید کار که گونه ای تعامل با جامعه جهانی نیز هست به آنجا بینجامد که مسلمان شدن ساعتی اینگونه ایرانگردان، مورد پذیرش اسلام و حق تعالی قرار گیرد که به نوبه ی خود، پیشرفت بزرگی در گسترش دین مبین اسلام محسوب می شود و به آن ایرانگردان بخت این را می دهد که گوشه ای از باغ سبز اسلام عزیز را برای العین ببینند و از مزایان آن بهره مند شوند. خوب! این هم از پیامدهای جهانی شدن است و ما نیز نمی توانیم پشت در بمانیم.]

ایشان افزودند: در ایران در هیچ مقطع تاریخی تا به این حد، زن تحصیل‌کرده و فعال در عرصه‌های مختلف اجتماعی، فرهنگی و هنری، علمی، سیاسی و اقتصادی حضور نداشته و همه اینها از برکت جمهوری اسلامی است.

ایشان همچنین با تجلیل از نقش ماندگار و بی‌نظیر مادران و همسران شهدای دفاع مقدس و شهدای دفاع از حرم گفتند:
متأسفانه درباره این بزرگواران آثار هنری کمی تولید شده که جا دارد اقدامات بیشتری انجام شود.

رهبر انقلاب اسلامی نگاه اسلام به زن را زمینه‌ساز برجسته شدن نقش محوری خانواده و مادر برشمردند و با تأکید براینکه قوی‌ترین پایه‌های تربیت فکری و روحی و حقیقی‌ترین فضای صمیمیت در کانون خانواده شکل می‌گیرد، خاطرنشان کردند:
دستگاههای تبلیغاتی غرب و متاسفانه برخی غربزده‌های داخلی تلاش دارند تا نقش محوری مادر در خانواده کمرنگ و یا حذف شود.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تاکید بر لزوم ارج‌گذاری به جایگاه زنان خانه‌دار و نقش ویژه آنان در خانواده، به موضوع ازدواج بهنگام و فرزندآوری نیز اشاره کردند و افزودند:
این دو موضوع از نیازهای حیاتی امروز و فردای کشور است که مداحان باید به‌عنوان یک رسانه بزرگ برای ترویج آن نقش‌آفرینی کنند. [گل از گل مداحان شکفت: نقش آفرینی؟! بله با کمال میل. ما برای آن سر از پا یا اندام های دیگر نمی شناسیم.]

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در بخش دیگری از سخنانشان، مداحی را پدیده‌ای ویژه و منحصر بفرد خواندند و با اشاره به ترکیب این هنر از شعر، نغمه‌پردازی، رساندن سخن به اعماق جان مخاطبان با صدای خوش و همچنین برخورداری از عناصرِ اندیشه، عاطفه، اطلاعات معارفی، تاریخی و آگاهی‌های اجتماعی و جهانی، گفتند:
موضوع کار مداح از عالی‌ترین موضوعات یعنی ستایشگری اهل‌بیت، و وظیفه او گسترش دادن الگوی زیست نبوی، علوی و فاطمی و ترویج اندیشه‌ها و درس های آن بزرگواران است. [همانطور که بزرگ ترین وظیفه ی برادران نظامی، موشک سازی و موشک پرانی است و ما پیش تر چندین و چند بار آن را گوشزد کرده ایم، بزرگ ترین وظیفه ی شما برادران نیز گریاندن پر سوز و گداز مسلمین  با صدایی خوش و ستایشگر است.]

ایشان با توصیه مداحان به جدی گرفتن این وظیفه مهم، تأکید کردند:
هیئت باید به شکل هیئت باقی بماند بنابراین قالب و شکل مداحی را حفظ کنید و نگذارید با استفاده از ابزارهای خارج از قالب مداحی، هیئت‌ها به محیطهای دیگر تبدیل شوند.

رهبر انقلاب اسلامی مداحان و شعرای اشعار مداحی را به استفاده از مطالب متقن و محکم و متین سفارش کردند و با انتقاد از مخدوش شدن ادب اسلامی در برخی محیطهای رسانه‌ای و فضای مجازی، در توصیه مهم و پایانی خود به مداحان و همه تریبون‌داران و رسانه‌ها، بر «حفظ ادب اسلامی در سخن گفتن» تأکید و خاطرنشان کردند:
بدگویی و بدزبانی در جامعه باید جمع شود و ادب اسلامی گسترش یابد. [در ادب اسلامی، حتا طعنه زدن یه دیگری نیز جایز نیست؛ هر چند که آن را در لفافه بپیچانیم؛ بدی دیگر آن این است که بلافاصله از سوی دشمن برداشت ناروا می شود؛ من باب مثال، وقتی از ناراحتی یا خشم به برادری می گویید: «خیلی آقایی!»، دشمن همین را به پای این حقیر می نویسد و ما را نشانه می گیرد؛ البته ما می دانیم که باادب ترین آدم ها در میان همین گروه ممدوح یافت می شوند.]

ایشان با اشاره به دو خطبه توفانی حضرت زهرا(س) پس از رحلت پیامبر اعظم(ص) که در عین مضامین مهم و اعتراضی و اعلام خطر درباره انحراف از مفاهیم برجسته اسلامی، با کلمات محکم و متین و بدون بیان حتی یک کلمه توهین‌آمیز بیان شده است، افزودند: مکتب اهل‌بیت از مسائلی مانند قول بغیر علم، غیبت، تهمت، بدگویی و بدزبانی مبرّا است و شما مداحان نیز باید این معارف را در زبان و عمل به مردم تعلیم دهید. [حتا اگر دشمن به شما بداخمی کرد و زور گفت، باید با نرمش قهرمانانه به پیشوازش شتافت تا نرم شود.]

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با ابراز خرسندی از حرکت رو به رشد دستگاههای تبلیغی کشور از جمله بخش مداحی، از ابتکارات خوب مداحان در مناسبتهای ماه مبارک رمضان و عزاداری محرم که متناسب با شرایط کرونا انجام شد، تقدیر و در پایان خاطرنشان کردند:
بدانید دشمنان در مقابله با جمهوری اسلامی هیچ غلطی نمی‌توانند بکنند و اسلام و جمهوری اسلامی رو به قوت و اقتدار روزافزون است. [از نشانه های زیر بار بیش تر رفتن در «برجامِ سگ مرده»!]

ایشان افزودند: البته مشکلات و فراز و نشیب‌ها همواره وجود داشته و دارد. افرادی خدمت می‌کنند و افرادی هم ظرفیت ها را از دست می‌دهند اما جمع‌بندی همه اینها، حرکت رو به جلو است.

پیش از سخنان رهبر انقلاب اسلامی، هشت تن از مداحان و شاعران از استانهای مختلف کشور به قرائت اشعار و مدایحی در فضائل حضرت فاطمه‌ی زهرا سلام‌الله‌علیها پرداختند.

برگرفته از «تارنگاشت کیر خر نظام»   ۱۵ بهمن ماه ۱۳۹۹

دانسته از ویرایش و پارسی نویسی این گزارش خودداری ورزیده ام. افزوده های درون [ ] همه جا از آنِ من است.  ب. الف. بزرگمهر

هیچ نظری موجود نیست:

برداشت و بازنویسی درونمایه ی این تارنگاشت در جاهای دیگر آزاد است. خواهشمندم، خاستگاه را یادآوری نمایید!
از «دزدان ارجمند اندیشه و ادب» نیز خواهشمندم به شاخه گلی بسنده نموده، گل را با گلدان یکجا نربایند!

درج نوشتارهایی از دیگر نویسندگان یا دیگر تارنگاشت ها در این وبلاگ، نشانه ی همداستانی دربست با آنها نیست!