«مردم در روی زمین برای کامیاب شدن یک چیز کم دارند و آن اعتماد به یکدیگر است؛ ولی این دانش برای کسانی که قلبی کوچک و روحی پست دارند و جز قانون سود شخصی هیچ قانونی نمی شناسند، دسترس پذیر نیست.» فارس پورخطاب هراتی

والاترین کاربرد نویسندگی این است که آزمون را به دانایی فرارویاند! ایگناتسیو سیلونه

۱۳۹۹ آذر ۱۶, یکشنبه

در ولایت امام زمان، میان سخن و کردار دیواری بلند است! ـ بازانتشار

گزارش زیر را که خواندم، یاد سخنان گُهـ ـ ـر بار رهبر جمهوری اسلامی افتادم که در دیدار با گروهی از زنان پوشیده در چادر، از شیوه ی زندگی در ٢٠٠ سال پیش از این، هنگامی که زنان میهن مان، افزون بر چادر، روبنده نیز بر چهره داشتند، زبان به ستایش گشوده بود. دورانی که قلیان کشی نیز افزون بر سخن چینی های شیرین و سبزی پاک کنی این و آن، یکی از سرگرمی های نه چندان پرشمار آن زنان نگونبخت بشمار می رفته است. اکنون دختران و حتا دخترکان میهن مان، همان سرگرمی ها را پی گرفته و می گیرند. اگر به جانِ دل گوش کنید، پیام و شعارشان چنین است:
دُخانی* که در رگ ماست       هدیه ی رهبر ماست  

ب. الف. بزرگمهر      دوم خرداد ماه ١٣٩١

https://www.behzadbozorgmehr.com/2012/05/blog-post_22.html

* دُخان درعرف عامه جسم سیاه بالارونده ای است که محصول آنچه از آتش سوخته است، می باشد؛ و در اصطلاح حکماء اعم از تعریف مذکور است و عبارتست از جسمی که ترکیب یافته از اجزاء خاکی و آتشی خواه سیاه و خواه به رنگ دیگر باشد (واژه نامه دهخدا) 

***

چند درصد دختران جوان قلیان می‌کشند؟

رئیس جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات با انتقاد از قوه قضاییه و صدا و سیما در زمینه اجرای قانون مبارزه با دخانیات گفت: سن شروع مصرف سیگار در کشور به ۱۱ سالگی رسیده و آمار مصرف قلیان در دختران جوان ۲۸ درصد است که اتفاقی نامیمون است.

محمدرضا مسجدی، پیش از ظهر امروز در نشست خبری که به مناسبت هفته مبارزه با استعمال دخانیات برگزار شد، اظهار داشت: اگر در همه جای دنیا یک روز به نام روز بدون دخانیات برگزار می‌شود، ما امسال ۱۰ روز برای آن در نظر گرفته‌ایم؛ ولی رهاورد ما در مقایسه با کشورهای دیگر بسیار ضعیف است.

ایران جزو معدود کشورهایی است که قانون مصوب مبارزه با استعمال دخانیات دارد

وی ادامه داد: شاید در میان ۱۴۹ کشوری که عضو پیمان جهانی مبارزه با دخانیات هستند، ۴ کشور قانون جامع مبارزه با دخانیات دارند که یکی از آنها جمهوری اسلامی ایران است.حتی آمریکا و بسیاری از کشورهای اروپایی برای مبارزه با دخانیات قانون مصوب مجلس ندارند ولی ما قانون و آیین‌نامه مصوب داریم؛ اما عملکردمان بسیار در این زمینه ضعیف است.

دبیرکل «اتحادیه جهانی مبارزه با بیماری‌های ریوی»، مهمترین کار «جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات» را خنثی‌کردن عملکردهای سوداگرانه کمپانی‌های دخانیات عنوان کرد و گفت: شرکت‌های دخانیات به دنبال سود خود با هر شکل و ترفندی هستند و اگر تبلیغات سیگار ممنوع است،کالاهای دیگری مانند آدامس یا ادکلن را با «برند» خود وارد کشورها می‌کنند تا همیشه نام شان را در ذهن مصرف کننده زنده نگهدارند.

مسجدی تأکید کرد: اگرچه مصرف سیگار و مواد دخانی را به هیچکس توصیه نمی‌کنیم، اما ترجیح می‌دهیم که مصرف سیگار از تولید داخل باشد تا سیگار وارداتی و قاچاق.

قاچاق سیگار معمولاً توسط همان کمپانی‌های تولیدکننده اتفاق می‌افتد

وی گفت: ورود سیگارهای خارجی یا باید ممنوع شود یا حداقل مالیات‌های ۱۰۰ تا ۲۰۰ درصدی روی آن بسته شود؛ ولی از آن طرف با بالا رفتن مالیات واردات، قاچاق سیگار افزایش می‌یابد که معمولاً توسط همان کمپانی‌های سازنده خارجی اتفاق می‌افتد.

به جای افزایش مالیات سیگار روی هر نخ ۳۵ ریال تخفیف مالیاتی می‌دهند

رئیس «جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات»، مهار قاچاق سیگار را در کشور بسیار ضعیف دانست و افزود: کنترل جدی روی این امر نیست. در نتیجه دولت و مجلس و مراکز مهم دولتی برخورد جدی با واردات نمی‌کنند. چرا که می‌ترسند قاچاق سیگار افزایش یابد و به جای آنکه مالیات سیگار خارجی را افزایش دهند ۳۵ ریال روی هر نخ سیگار بخشودگی مالیات تعلق می‌گیرد تا با این روش جلوی قاچاق سیگار گرفته شود. [!] 

دولت سالانه ۱۵۰ میلیارد تومان صرف واردات سیگار می‌کند

وی ادامه داد: ولی با تمام اینها از سال ۸۹ تاکنون به جای اینکه سیگار خارجی ارزان شود، افزایش نجومی قیمت هم داشته است و بهانه هم افزایش نرخ ارز است و با این اوضاع نه تنها قاچاق سیگار کم نشد که حدود ۱۵۰ میلیارد تومان از جیب دولت و از بیت‌المال برای واردات سیگار ظرف یک سال صرف ‌شد [به جیب چه کسی رفت؟]

مسجدی میزان مصرف سیگار را در کشور سالانه ۶۵ میلیارد تخ عنوان کرد و گفت: حدود ۳۵ میلیارد نخ آن تولید داخلی است و حدود ۲۵ میلیارد نخ به طور رسمی به کشور وارد می‌شود و بقیه متعلق به قاچاق است. البته این آمار و ارقام متفاوت اعلام می‌شود تا جایی که رئیس «کمیسیون بهداشت و درمان مجلس» میزان قاچاق سیگار را سالانه ۴۰ میلیارد نخ اعلام کرده است.

وزیر دارایی مصر به خاطر افزایش ۲۰۰ درصدی مالیات، قلیان جایزه گرفت

وی تعرفه مالیاتی در کشور برای سیگار را بسیار پایین خواند و اذعان داشت: در کشور ما ۱۹ درصد قیمت یک پاکت سیگار، مالیات است در حالی که این مالیات در پاکستان ۸۴ درصد، ترکیه ۷۴ درصد و اردن ۸۶ درصد است و حتی بسیاری از کشورها مالیات سیگار را چند برابر کرده‌اند و وزیر دارایی مصر به خاطر افزایش ۲۰۰ درصدی مالیات قلیان جایزه گرفته است.

کاهش مصرف دخانیات با شعار دادن محقق نمی‌شود

وی خاطرنشان کرد: سازمان بهداشت جهانی طی برنامه زمانبندی که اعلام کرده تا سال ۲۰۲۵ مصرف سیگار در هر کشور باید ۳۰ درصد کاهش یابد و تا سال ۲۰۵۰ مرگ و میر ناشی از سیگار ۵۰ درصد کمتر شود که این امر تلاش بسیاری می‌طلبد و با شعار دادن محقق نمی‌شود.

مسجدی گفت: مردم کشورمان روزانه ۵ تا ۷ میلیارد تومان روزانه برای سیگار از جیبشان هزینه می‌کنند و دو برابر این رقم هزینه درمان ناشی از استعمال سیگار است که فرهنگسازی در این زمینه اگرچه زمانبر است اما می‌تواند بسیار مؤثر باشد.

ارگانها در ترویج فرهنگ استفاده نکردن از دخانیات همدل نیستند

رئیس «جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات» اذعان داشت: ۸۵ درصد مردم سیگار نمی‌کشند و باید از حق خود دفاع کنند. همه ما هم به وظایف خود عمل نمی‌کنیم و اگر هر یک از ارگان‌هایی که در جلوگیری از استعمال سیگار نقش دارند با یکدیگر همدل و هماهنگ باشند این روند خیلی بهتر پیش می‌رود.

«صدا و سیما» در ترویج مصرف نکردن دخانیات همکاری نمی‌کند

وی اذعان داشت: به عنوان مثال «صدا و سیما» آن طور که باید احساس مسئولیت نمی‌کند و برای جا انداختن فرهنگ مصرف نکردن دخانیات از ما طلب پول می‌کند.

وی در مورد مصرف قلیان در قهوه‌خانه‌ها تصریح کرد: در هیچ جای قانون کشور، قهوه‌خانه مرکز عرضه قلیان نیست که یک مکان فرهنگی است [!] و بر اساس پیگیری‌هایی که کردیم تنها یک بند قانون مربوط قبل از ۱۳۴۰ پیدا شد که به قهوه‌خانه‌هایی که تأسیس می‌شدند مجوز ضعیفی برای عرضه قلیان آن هم به طور محدود داده شده بود.

مسجدی اضافه کرد: ولی اکنون وقتی قهوه خانه‌ای افتتاح می‌شود، اولین چیزی که عرضه می‌کند قلیان است و محل‌هایی مانند دکه روزنامه فروشی که محل عرضه محصولات فرهنگی است، عرضه سیگار، سی‌دی و غیره ممنوع است.

سن شروع مصرف سیگار ۱۱ سالگی/۲۸ درصد دختران قلیان می‌کشند

مسجدی با اشاره به اینکه سن مصرف سیگار در کشور پایین آمده است، گفت: اکنون این سن به ۱۱ سالگی رسیده و دختران ما هنگامی که وارد دانشگاه می‌شوند در سال اول ۳ تا ۴ درصد سیگار مصرف می‌کنند و این رقم در سال‌های آخر دانشگاه به ۶ تا ۸ درصد می‌رسد از طرفی آمار مصرف قلیان در دختران جوان ۲۸ درصد است که اتفاقی نامیمون است.

وی پیگری طرح‌های مبارزه با استعمال دخانیات را بسیار زمانبر دانست و گفت: حدود ۶ سال است که طرح پیشگیری از استعمال دخانیات در میان دانش‌آموزان کشور را پیگیریم؛ ولی هنوز به اجرا نرسیده است ["هزینه" های آن به جیب چه کسانی رفته است؟]

مسجدی حضور پررنگ نهادهای عملیاتی را در پیشگیری از استعمال دخانیات بسیار مؤثر عنوان کرد و افزود: به عنوان مثال، وزارت نفت در این میان بسیار عملکرد مثبتی داشته است و طی تفاهم نامه‌ ای که با وزارت نفت امضا کردیم، این وزارتخانه اعلام کرده که می‌خواهد خانواده بدون دخانیات داشته باشد و استخدام کارکنان سیگاری در این نهاد ممنوع است. همچنین دستور داده شده تا کلینیک‌ های ترک سیگار در مجموعه ی وزارت نفت تشکیل شود.

رئیس «مرکز مبارزه با استعمال دخانیات» با گلایه‌ مندی از قوه قضاییه تصریح کرد: ۸ ماده از مجموع ۲۰ ماده مربوط به منع استعمال دخانیات مربوط به قوه قضائیه است؛ ولی تاکنون رسما مسئولان این قوه در مورد این موضوع اعمال موضع نکرده و پیگیری دیده نشده است.

«فارس»      دوشنبه ١ خرداد ماه ١٣٩١

این گزارش در برخی جاها بویژه در نشانه گذاری ها از سوی اینجانب ویرایش شده است. برجسته نمایی های متن و افزوده های درون [ ] نیز از آنِ من است.      ب. الف. بزرگمهر

هیچ نظری موجود نیست:

برداشت و بازنویسی درونمایه ی این تارنگاشت در جاهای دیگر آزاد است. خواهشمندم، خاستگاه را یادآوری نمایید!
از «دزدان ارجمند اندیشه و ادب» نیز خواهشمندم به شاخه گلی بسنده نموده، گل را با گلدان یکجا نربایند!

درج نوشتارهایی از دیگر نویسندگان یا دیگر تارنگاشت ها در این وبلاگ، نشانه ی همداستانی دربست با آنها نیست!